آموزش ترازنامه در نرم افزار حسابداری محک

ترازنامه

ترازنامه یا صورت وضعیت مالی خلاصه‌ای از منابع اقتصادی (دارایی‌ها) و تعهدات واحد تجاری (بدهی) و (سرمایه) می‌باشد. مدیران می‌خواهند مانده حساب وجوه نقد، موجودی کالا، و سایر دارائی‌ها و میزان بدهی‌ها و همچنین وضعیت سرمایه واحد تجاری را بدانند و بررسی کنند که مبلغ سرمایه نسبت به اول دوره چه تغییراتی داشته است، لذا این اطلاعات را می‌توان در قالب ترازنامه ارائه نمود. ثبت حساب‌ها به دو صورت است: برخی حساب‌ها به‌عنوان دارایی ثبت می‌شوند و برخی دیگر به‌عنوان بدهی و سرمایه.

 

[button url=”http://help.mahaksoft.com/wp-content/uploads/2019/06/tarazname.mp4″ class=”” bg=”” hover_bg=”” size=”0px” color=”” radius=”0px” width=”0px” height=”0px” target=”_self”] دانلود فیلم [/button]

شما می توانید به دو روش به این بخش از نرم افزار دسترسی پیدا کنید:

 

نحوه دسترسی

بانک ها در نرم افزار حسابداری محک انتخاب ترازنامه، از زبانه عملیات حسابداری در صفحه اصلی نرم افزار

جعبه جادویی استفاده از جعبه جادویی Ctrl+space))

این فرم از چند بخش تشکیل شده است. (شکل یک)

(شکل یک)

آموزش ترازنامه در نرم افزار حسابداری محک

ترازنامه پیش ‌فرض: سیستم دارای دو ترازنامه پیش ‌فرض است،که اطلاعات و تغییرات موجود در هریک از حساب‌های دارایی، بدهی و سرمایه به‌صورت خودکار به این ترازنامه‌های پیش‌فرض اضافه می‌گردد. ترازنامه‌های پیش‌فرض سیستم قابلیت ویرایش و حذف ندارند و کاربر فقط می‌تواند این ترازنامه‌ها را مشاهده و چاپ نماید. برای مشاهده هریک از این ترازانامه‌ها می‌توان وضعیت سند (در واقع وضعیت نمایش حساب‌ها که می‌تواند دائم، موقت و یا هر دو باشد) و نوع سند (دستی، اتومات، افتتاحیه و اختتامیه) را انتخاب نمود.:

ترازنامه اول دوره پیش‌فرض: نوع سند نمایشی در این ترازنامه، سند افتتاحیه است.

ترازنامه پیش‌فرض: نوع اسناد نمایشی برای این ترازنامه، کلیه اسناد ثبت شده به جز سند اختتامیه است.

همانطور که مشاهده می شود این دو ترازنامه از قسمت بالای فرم انتخاب و اطلاعات مربوط به آن ها در قسمت میانی مشاهده می شود،در این بخش شما می توانید دارایی های و جمع دارایی ها ی خود را در سه ستون سمت راست پنجره ترازنامه و جمع بدهی ها و سرمایه ی خود را در سه ستون سمت چپ مشاهده نمایید :

دارائی: دارایی در علم حسابداری، عبارتست از کلیه اموال و حقوقی که دارای ارزش پولی باشند. دارایی‌های یک واحد ممکن است پدیده‌های عینی و مشهود باشند. مثل زمین، ساختمان، موجودی نقدی و موجودی کالا، یا به صورت حقوق مالی و امتیازات غیر قابل رویت، مثل سرقفلی و مطالبات از اشخاص.

 در ترازنامه پیش فرض در قسمت دارایی ها وجه نقد، بانک، حسابهای دریافتنی، موجودی کالا، دارایی ثابت، استهلاک دارایی ثابت، سایر دارایی ها(کدهای حسابداری) و جمع دارایی ها نمایش داده می شود.

بدهی: تعهداتی است که یک موسسه در مقابل اشخاص دیگر دارد.

 در ترازنامه پیش فرض در قسمت بدهی ها اسناد پرداختی، حسابهای پرداختی، سایر بدهی ها (کدهای حسابداری) و جمع بدهی ها نمایش داده می شود.

سرمایه:حق مالی صاحب یک موسسه نسبت به دارایی های آن موسسه را سرمایه گویند و در واقع با کسر کردن بدهی های یک موسسه از دارایی های آن حاصل می شود.

 در ترازنامه پیش فرض در قسمت سرمایه سرمایه اول دوره، سود انباشته، سایر موارد سرمایه و جمع سرمایه نمایش داده می شود.

ایجاد یک ترازنامه جدید

برای ایجاد یک ترازنامه می توان از  در بالای فرم ( مانند شکل شماره دو) استفاده کرد و نام ترازنامه مورد نظر را در کادر مربوطه وارد کرده سپس با استفاده از آیکونذخیره  آن را ذخیره کرد.

امکان ایجاد ترازنامه جدید فقط برای نسخه‌هایی که دارای امکان کدهای حسابداری هستند وجود دارد، سایر سطوح پایین‌تر فقط امکان مشاهده و چاپ ترازنامه را دارند.

 تاریخ تهیه ترازنامه به صورت پیش فرض تاریخ روز خواهد بود که امکان تغییر آن توسط فیلتر گزارش پیشرفته که در ادامه توضیح داده شده است وجود دارد.

(شکل دو)

ایجاد یک ترازنامه جدیدجدید

بعد از اینکه ترازنامه جدید ایجاد شد باید حساب هایی که در این ترازنامه گزارش داده می شوند انتخاب شود برای این کار گزینهامکان ثبت بانکی جدید در  (F4) انتخاب کرده و صفحه جدیدی برای انتخاب حساب ، برای اضافه کردن به ترازنامه مورد نظر باز می شود.

ویرایش

برای ویرایش حساب انتخاب شده در ترازنامه می توان از گزینه فرم لیست بانک ها دکمه (F5) استفاده می شود.

ترازنامه‌های پیش‌فرض سیستم قابلیت ویرایش و حذف ندارند و کاربر فقط می‌تواند این ترازنامه‌ها را مشاهده و چاپ نماید.

حذف

با استفاده از گزینه  (F7) می توان حساب اضافه شده را حذف کرد .

پیش نمایش

دکمه پیش نمایش لیست(F9) لیست در حال نمایش در قالب لیست چاپی نمایش می دهد .

خروج

برای خروج از فرم دکمه (Esc) را بزنید.

گزارش گیری پیشرفته

گزارش گیری پیشرفته

گزارش گیری پیشرفته به منظور تهیه گزارش هایی بر اساس نوع سند، وضعیت سند ( دائم یا موقت) و یا ایجاد ترازنامه برای مراکز هزینه در نظر گرفته شده است . برای نمایش این بخش و یا پنهان کردن آن از گزینه ” گزارش گیری پیشرفته” در سمت راست تصویر مانند شکل زیر استفاده می شود:

(شکل سه)

گزارش گیری پیشرفتهوضعیت سند

نوع اسنادی که می خواهید در گزارش تاثیرگذار باشند را در این بخش انتخاب کنید. برای مثال اگر می خواهید ترازنامه را فقط بر اساس سند های دائم تهیه و ارائه کنید در این قسمت وضعیت سند را بر روی حالت “دائم” قرار دهید در غیر اینصورت از گزینه های ” موقت” یا “همه” استفاده کنید.

به صورت پیش فرض وضعیت بر روی ” همه” قرار گرفته است.

اسناد دائم اسنادی هستند که امکان تغییر بر روی آن ها وجود ندارد و اسناد موقت اسنادی هستند که می توان در ان ها تغییراتی ایجاد کرد.تغییر وضعیت اسناد از اسناد حسابداری می گیرد.

نوع سند

برای فیلتر کردن ترازنامه بر اساس اسناد افتتاحیه، اختتامیه، دستی یا اتومات و یا تلفیقی از این موارد می توان این گزینه استفاده کرد و موارد مد نظر را انتخاب کرد.

تاریخ

تاریخی که در آن ترازنمه تهیه می شود را یا زدن تیک کنار گزینه “تاریخ” تغییر داد در تاریخ مورد نظر تنظیم کرد.

مرکز هزینه

با زدن تیک کناری گزینه مرکز هزینه می توانید ترازنامه را برای یک یا چند مرکز هزینه تهیه کنید.در این آیتم لیستی از مراکز هزینه تعریف شده در اختیار کاربر قرار دارد.

تهیه گزارش

برای تهیه گزارش بر اساس فیلترهای تعیین شده از گزینه تهیه گزارشاستفاده کنید.

حساب های انتظامی

حساب‌های انتظامی جز حساب‌های کنترلی هستند و تاثیری بر معادله حسابداری ندارند.

وضعیت بدهکاری و بستانکاری حسابهای انتظامی را می توان با کلیک کردن بر روی گزینه “حساب های انتظامی” مانند شکل شماره چهار مشاهده کرد.

حساب های انتظامی(شکل چهار)

 

 

19 ژوئن 2019
کلیه حقوق برای شرکت مشاور نرم افزار محک محفوظ است.